XIV Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych "Wątki Folkloru Ludowego"

W pierwszą niedzielę lutego 2016 r. już po raz XIV w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie odbył się  Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Dla uczestniczących grup przegląd stał się motywacją do odtworzenia z przekazu ustnego bądź pisanego dawnych obrzędów i zwyczajów zarówno rodzinnych jak i zabiegów związanych np. z pracą na roli czy cyklem Świąt obecnych w życiu codziennym mieszkańców dawnej wsi. Tym samym stał się przyczynkiem do ukazania dawnego krajobrazu wsi z całym jej bogactwem i różnorodnością, począwszy od czynności praktycznych, domowych przez wierzenia po zabiegi magiczne.

Organizatorzy przeglądu to Centrum Kulturalne w Przemyślu – Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Wójt Gminy Stary Dzików a współorganizatorem jest Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Gości przywitała Wójt Gminy Stary Dzików, Pani Barbara Małecka, która mówiła o historii i tradycji przeglądu.

Komisja artystyczna w składzie: Barbara Płocica – teatrolog, Jolanta Dragan – muzyk, folklorysta, Katarzyna Ignas – etnograf, po obejrzeniu prezentacji przyznała:
I Nagrodę Grand Prix:
– Zespół „Piganeczki” z Pigan
Trzy równorzędne II nagrody:
– Zespół „Niespodzianka” z Krowicy Samej
– Zespół „Jamniczanki” z Jamnicy
– Zespół Obrzędowy z Sierakowa
Trzy równorzędne III nagrody:
– Zespół Obrzędowy „Tkacze” z Wysokiej
– Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Rogowice” z Rogów
– Zespół „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa
Jury ponadto postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:
– Zespół „Białoboczoki” z Białoboków
– Zespół Ludowy „Sonina” z Soniny
Nagrody rzeczowe:
– Puchar Starosty Powiatu Lubaczowskiego dla Zespołu „Piganeczki” z Pigan
– Drukarkę ufundowaną przez Biuro Usług Komputerowych „LECH-KOM” Lubaczów Jan i Maria Lechowicz otrzymała gospodyni z Zespołu „Jamniczanki” z Jamnicy
– Grawerowane podziękowania od Senatora RP Mieczysława Golby dla instytucji delegujących zespoły wręczył Andrzej Homa.

Po części konkursowej gościnnie wystąpił teatrzyk dziecięcy „Wesoła Gromadka” z Oleszyc oraz Kapela Ludowa „Gacoki” z Gaci.

Fundatorami nagród byli: Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Wójt Gminy Stary Dzików, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Biuro Usług Komputerowych „LECH-KOM” Lubaczów Jan i Maria Lechowicz.

O Przeglądzie na innych stronach:

Centrum Kulturalne w Przemyślu

Starostwo Powiatowe w Lubaczowie