Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Starym Dzikowie

 

12 lipca w cerkwi w Starym Dzikowie odbył się wykład wiceprezesa Stowarzyszenia "Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego" z siedzibą w Lublinie, prof. Adama Kulczyckiego pt. "Wołyń'43: walka o pamięć - walka o Polskę". Tego dnia również można było obejrzeć wystawę "Niedokończone msze wołyńskie", której głównym organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Wydarzenie zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto obchodzone corocznie 11 lipca. Jest on poświęcony pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej; został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r.

Święto związane jest z rocznicą wydarzeń tzw. „Krwawej niedzieli” z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach.

Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią; gwałcono kobiety. Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia, 11 lipca, mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, za włączenie się w obchody tej ważnej dla Polaków rocznicy. Udział w wydarzeniu był wyrazem hołdu złożonego tym, którzy 77 lat temu zginęli na Kresach Wschodnich.